Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır?

Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır?

Çiçek hem bir hobi hem de özel ilgi gerektiren bir uğraştır. Çiçek bakımında dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları bulunur. İlk olarak ışığın iyi ayarlanması ve devamlı bitkinin yerinin değiştirilmemesi gerekir. Işık ve nem ihtiyacı düzenli şekilde karşılandığında çiçek gelişimi de iyi olur. Çiçek bakımında ne fazla su ne de az su verilmeli. Suyu yeterli derecede vermelisiniz. Güneş ışığından korumalı ayrıca gün ışığından da yeterli derecede yararlandırmalısınız.

Çiçek Bakımında Yapılması Gerekli İşlemler

Çiçekler için belli bir sıcaklık ortamı olmalı ve bu 18 derece ile 27 derece arasında değişir. Çiçeklere düzenli bakım yapılmalı ve gerekli miktarda su verilmeli. Bazı dönemlerde yaprakları sarardığındaysa gerekli vitamin desteği sağlanmalı. Çok su verdiğiniz zaman kökleri çürür ve az su verirseniz çiçek ölür. Saksı dibini kontrol ederek nem ayarı yapmalı ve su dengesini anlamalısınız.

Bitkilere düzenli bakım işlemiyle birlikte toprağının da havalandırılması gerekir. Saksı içindelerse toprağın belli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. İlkbahar ayları özellikle toprak değimi için uygundur. Saksı değiştirirken yeni alınan saksının 24 saat suda bekletilmesi gerekir.

Çiçek yaprakları ise belli dönemlerde budanmalı. Budanmayan çiçekler hem kurur hem de iyi yetişmez. Budama işlemi ilkbahar ayında gerçekleştirilmeli. Çiçekler aşırı gelişme gösterdiyse mutlaka budanma ile eşit seviyeye getirmeli. Budama işlemi ile çiçek daha iyi nefes alır ve gelişir.

15

No Responses

Write a response