Kaktüs Çiçeğinde Saksı Seçimi

Kaktüs Çiçeğinde Saksı Seçimi

Kaktüsler son zamanlarda özellikle havayı filtreleyerek zararlı olan radyo aktiflerden temizlemesi ile beraber sık tercih edilmeye başladı. Bunun yanı sıra oldukça hoş olan görüntülerinin yanı sıra çiçeklenmeleri ile beraber şık bir güzelliği sunabilmektedir. Kaktüs çiçeğinin farklı türleri vardır.

Değişik iklimlerde görülebilen yüzlerce çeşit kaktüs bulunmak ile beraber ev ve ofis ortamında kolay yetişmenin yanı sıra bakımı da oldukça kolay olan çeşitleri bulunuyor. Kaktüslerin en önemli bakım tüyolarında kaktüsün saksı seçimi yer alıyor. Her saksı içinde yetişmeye uygun olmayan kaktüslerin saksı tercihinde mutlaka altı delik olan tercihe yer açmanız gerekir. Bunun yanı sıra saksının büyüklüğünün de fazla olmaması gereklidir.

Kaktüs Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kaktüs çiçekleri kolay bir bakım özelliğine sahip olmak ile beraber son derece dikkat edilmesi gereken detaylara da yer açmanız gerekebiliyor. Özellikle gün ışığını isteyen kaktüsleri pencere kenarlarına ya da güne ışığından yararlanması son derece önemlidir.

Kaktüs bakımında önemli olan bir diğer detay ise sulanmasıdır. Çok fazla sulanması kökün çürümesine neden olurken az sulanması ise kaktüsün ölmesine sebep olabiliyor. Az sulanmaktan hoşlanan kaktüslerinizin haftada bir ya da iki kez sulanması yeterlidir. Sulama öncesi toprağın neminin kontrol edilmesi ile sulamanın yapılması önerilir.

Aynı zamanda kaktüsler dekorasyon içinde şık duran bitkiler olduğu için çakıl taşı gibi farklı aksesuarlar da kullanılabilir.

14

No Responses

Write a response