Orkide Bakımında Sulama Tekniği

Orkide Bakımında Sulama Tekniği

Orkideler muhteşem güzelliğe sahip olan çiçekleri ile ortama oldukça hoş bir etki katarlar. Son derece zarif ve narin bir yapıya sahip olan orkide çiçekleri aynı zamanda dekorasyon içinde olumlu bir uygulama olup odak noktasını yaratmanıza destek olur.

Orkide çiçeklerinin bakım işleminde en çok yapılan hata sulama tekniğini yanlış uygulamadır. Bu sebep ile orkide çiçeğinizin sulamasına dikkat ederek onun daha da güzel bir biçimde gelişmesine destek olabilirsiniz.

Orkide çiçeğinin sulama işlemin de sulama sonrasında bir süre su içinde bekletilen saksı sonrasında süzülür. Saksı altında suyun kalması oldukça sakıncalı olup kök çürümesine sebep olabilir. Sanıldığının aksine orkideler sık sulanmayan canlı bitkilerdir. Bu sebep ile aşırı sulamaya yer vermeniz gerekmez. Susuzluğa dayanım gösterebilse de aşırı susuzluk orkidenin ölmesine sebep olabilir. Aşırı susuz kalmasının en belirgin durumu ise yaprakların aşağı doğru kendini salmasıdır. Bu durum bir süre sonra bitkinin ölmesi ile sonuçlanabilir.

Bitki İçin Özel Su Oluşturma

Orkide bitkinizin sulama işleminde onun gerekli olan mineralleri alması için farklı su özelliklerini de kullanabilirsiniz. Yumurta haşladığınız suyu oda sıcaklığında bir süre bekleterek ideal soğukluğa ulaşması sonrasında bu su ile orkidenizi sulamanız mümkün. Yumurtanın haşlanması sırasında suya karşısında çeşitli mineraller orkide bitkinizin gelişiminde önemli bir unsur olur. Onun daha da canlı ve güzel olmasına destek olur.

8

No Responses

Write a response