beyaz orkide

Orkide Büyüyünce Ne Yapmalı?

Orkide saksı çiçekleri muhteşem güzelliklerinin yanında kolay bakımı sebebi ile de en çok tercih edilen çiçekler arasında yer alıyor. Diğer birçok çiçeğe nazaran biraz daha pahalı olmasına karşın yıllar boyu sevdikleriniz ile ya da sizin ile kalacağını bilmeniz bu pahanın ödenmesinde de zorluk yaratmaz. Sevdiklerinizin özel gününüzde ya da tebrik için hediye olarak sunduğu orkide saksı çiçeğinin zaman içinde büyümesi durumunda saksı değişimine yer açabilirsiniz. Saksı değişiminde ise bazı püf noktalarına dikkat ederek uygulamayı yapmanız önerilir. Özellikle orkide çiçeğinizin köklerine zarar vermeyecek bir seçim onun daha sağlıklı olmasına destek olacaktır. Orkide çiçeğinin köklerinden ayırma yaparak çoğaltma işleminde yer açabilirsiniz.

beyaz orkide

Orkide Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Orkide saksı çiçeğinin büyümesi sonrasında saksının değiştirilmesi gerekir. Saksıya sığmamaya başlayan köklerin daha büyük bir saksıya alınması işleminde köklerin incelenmesi ve kötü olan köklerin budanması çiçeğiniz için önemli bir adımdır. Bunun yanı sıra taze ve zengin olan orkide toprağına da ekimin yapılması gerekir. Bu işlem içinde daha büyük bir saksıya geçişin yapılmasının yanı sıra dilerseniz kökten çoğaltma yaparak iki saksı orkide çiçeğine de sahip olmanın avantajını yaşayabilirsiniz.

Orkide toprağının değişimi orkidenin uykuda olduğu dönemde yapılmalıdır. Uyku dönemi geçmesi ile beraberde işlem gerekli ise gerçekleştirilebilir. Fakat gerekli olmadıkça çiçekli iken saksı değişimi yapılmaması önerilir.

14

No Responses

Write a response