Orkide Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Orkide Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

En çok hediye olarak tercih edilen saksı çiçekleri arasında yer alan orkideler muhteşem güzellikleri ile kendilerine de hayran bırakıyor. Farklı renk çeşitlerine sahip olan orkideler aynı zamanda yüzlerce çeşit ile de yer alıyor. Birçok farklı ülkede yetişebilen orkidelerin ülkemizde yetişen cinsleri ise belli bakım uygulamaları ile evinizin ya da iş yerinizin dekorasyonunuza katkı sağlayabilirsiniz.

Orkide çiçeğini kendinize ya da sevdiklerinize armağan ederken ise dikkatli bir seçim yapmanız gerekir. Böylece hastalıklı ya da sağlıksız olan bir orkide seçememiş olursunuz.

Orkide Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Orkide seçimini yaparken öncelikle yapraklarının sarkık olup olmadığına dikkat etmeli. Sarkık yapraklara sahip olan orkide uzun süre susuz kalmış demektir.
  • Orkidenin yaprağında leke ya da renk bozukluğunun olduğuna dikkat ederek hastalıklı seçimlerden uzaklaşabilirsiniz.
  • Orkide çiçeklerinin soluk olmamasına ve tomurcuklu olmasına önem vererek daha uzun süre çiçekli kalacak olan orkideyi tercih etmiş olursunuz.
  • Orkide alımızda aynı zaman çiçeklerde leke olmamasına da dikkat etmeniz önerilir. Çiçeklerinde olan siyah lekeler mantar hastalığına işaret eder. Bu da çiçeğinizi kurtarmak için çaba harcamanız gerektiğini gösterir.
  • Orkide alımında saksı toprağına bakarak kuruluk durumunu kontrol etmeniz ise önemlidir. Çok ıslak olan orkide toprağı köklerinde sıkıntı olabileceğine işarettir. Bu ise köklerin çürümesine ya da hastalıklı bir seçim yapmanıza neden olabilir.
15

No Responses

Write a response