Orkide Yaprakları Neden Sararır?

Orkide Yaprakları Neden Sararır?

Orkide saksı çiçekleri bakımı oldukça kolay olan çiçeklerdir. Özellikle sulamasına dikkat edilmesi ve seveceği bir yerde konumlandırılması ile orkideniz uzun yıllar sizinle kalır. Her geçen sene kökten sürgün vererek çoğalacak olan orkideniz uzun yaprakları ve uzun süre kalıcı olan çiçekleri ile dikkat çeken saksı çiçekleridir.

Orkide çiçeklerinin bakımında sulama esnasında yapraklarına su değmemesine dikkat etmeniz önerilir. Orkide yaprağının temizlenmesinde ise hafif nemli bir bez ile üst ve alt yaprak kısımları dikkatli olarak temizlenebilir. Bu sayede orkide yapraklarınızda sağlıklı olacaktır. Orkide yapraklarının sarardığı da genel olarak görülen bir durumdur. Sulamaya, direk gün ışığı almasında ya da hastalık sebebi ile bu durum ile karşılaşılabilir. Bu gibi durum ile karşılaşılması sonrasında yaprakta oluşan eğer hastalık ise diğer yapraklara bulaşmaması ise budama makası ile kesilmesi önerilir.

Orkide Yaprağındaki Sararma Sonrası Ne Yapmalı?

Sararmaya sebep olan durumun sebebini de öğrenmek için son zamanlarda sulama sıklığını artırıp artırmadığınıza dikkat etmeniz önerilir. Bunun yanında hastalıklara karşıda dikkatli olmanız önerilir. Herhangi bir orkide hastalığına yakalanıp yakalanmadığını da tespit etmeniz önemlidir. Eğer orkideniz direk güneş ışığına maruz kaldı ise yapraklarında bazı değişimler meydana gelir çatlama ve sararma da bu belirtiler arasında yer alıyor. Bu sebep ile orkidenizin eğer güneş ışığına direk maruz kalıyorsa yerini değiştirmeniz gerekir.

13

No Responses

Write a response