Orkideler Ne İster?

Orkideler Ne İster?

Her bitkinin istekleri vardır. Bu isteklerin yerine getirilmesi durumunda hayatlarını devam ettirirler. Hayatlarının sonuna gelirken bile tohumlarını saçarak yeni bitki oluşumunun yalanmasına destek olurlar. Orkideler de özel çiçeklerdir. Orkideler dünya üzerinde binlerce farklı çeşide sahiptir. Ülkemizde bile bilinen yüzlerce çeşidi yer alıyor. Fakat evlerimizde ya da iş yerlerimizde bize eşlik eden ve ortama da hoşluk katan orkideler özel olarak yetiştirilen çiçeklerdir.

Orkideler kolay bakım özelliğine sahip olan bitkilerdir. Her ne kadar kolay bakıma sahip olsa da orkidelerin iyi bakılmaması ya da doğru bakım özelliğinin sunulmaması çiçeğin ölmesine sebep olabilir. Bu sebep ile orkide bakımında bitkinin aslında ne istediğini bilmek önemlidir.

Orkide saksı çiçek çeşitlerinin istekleri arasında güneş ihtiyacı yer alıyor. Güneşi köklerinde hissetmek isteyen orkidenin saksısının şeffaf olmasının sebebi de budur. Bunun yanı sıra orkideler de ideal sulama dengesini arzu ederler. Toprak yapıları su tutmayan özelliğe sahiptir. Bu sebep ile sulama sonrasındaki gün susamaya başlayabilir. Çiçeğin yaz aylarında iki günde bir sulanması önerilir. Elbette eğer toprağı nemli ise bir gün sonra sulamaya yer açabilirsiniz.

Orkide Toprağı

Orkide saksı çiçeğinin toprağı da özeldir. Kabuksu odunsu bir yapıya sahip olan bu toprağın tercih edilmesindeki temel sebep ise toprağın suyu geçirmesi ve tutmamasıdır. Bu sayede köklerin çürümesinin önüne geçilmiş olur.

17

No Responses

Write a response