Orkidelerde Virüslerin Yayılması Nasıl Önlenir?

Orkidelerde Virüslerin Yayılması Nasıl Önlenir?

Enfes duruşları ve göz kamaştıran çiçekleriyle evlerin ve ofislerin vazgeçilmezleri arasında yer alan orkideler, bakımına mutlaka titizlik gösterilmesi gereken çiçek türleri arasında yer alıyor. Siz de online orkide siparişi ile muhteşem bir çiçek temin etmiş olabilirsiniz. Genellikle saksısında teslim edilen bu çiçekler hakkında bilgi edinmeli ve bakımında nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.

beyaz orkide

beyaz orkide

Orkidelerde Virüs Bulaşması

Çeşitli nedenlerle tüm çiçekler gibi orkideler de hastalanabiliyor. Bu bitkilerde sıklıkla görülen sorunların başında virüsler geliyor. Bakımı için yeterince hijyene dikkat edilmemesi başta olmak üzere pek çok nedenden kaynaklanabilen virüs problemine karşı mutlaka önem alınması gerekir. Bunun için bilhassa budama işleminde hijyenik malzemelerin kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Orkideleri Saf Su ile Sulayın

Eğer orkidede virüs problemi yaşıyorsanız ve yayılmasından endişe ediyorsanız budama işlemi için steril olan malzemeleri kullanmayı ve eldivenle orkideye dokunmayı asla ihmal etmemelisiniz. Aynı zamanda sulama suyunun steril olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Kireçli sular sadece virüslerin değil orkidelerde meydana gelen mantarın da hızla yayılmasına sebebiyet verebilir.

Saksı ve toprak değişimi yapmak da virüsün yayılmasının önüne geçebiliyor. Fark ettiğiniz anda saksı ve toprak değişimi yapmanız sakıncalı olabilir. Bunun için diğer önlemleri uygulayarak ilkbahar aylarının gelmesini beklemenizde fayda var. Saksı ve toprak değişimi ilkbahar aylarında yapılmalıdır. Aynı zamanda online orkide gönder şeklinde sipariş verirken sağlıklı orkideleri seçmeye de özen göstermelisiniz.

17

No Responses

Write a response