Orkidelerin Budanan Dallarına Bakım Nasıl Yapılır?

Orkidelerin Budanan Dallarına Bakım Nasıl Yapılır?

Orkide çiçekleri zarif ve son derece güzle olan çiçekleri ile bulunduğu ortama olumlu bir enerji aktarır. Narin bir yapıya sahip olan orkide çiçekleri aynı zamanda oldukça hoş bir dekorasyon aksesuarıdır. Sadece eviniz değil iş yeriniz içinde orkide çiçeklerine yer açabilirsiniz. Kendiniz için satın alabileceğiniz gibi sevdiklerinizin ev ya da iş yerine hediye olarak da gönderip onları da mutlu etmeniz mümkün.

Güzel bir bakım ile satışa sunulan orkideler genellikle çiçekli olarak karşımıza çıkarlar. Çiçekleri uzun süre kalıcı olan orkidelerin çiçeksiz kalması sonrasında ise dinleme süreci başlar. Bu süreç içinde ise budamasının yapılarak gelecek çiçeklenme dönemine hazırlanması sağlanır. Budama teknik uygulamalarının detaylı olarak yapılması ise yeterli değildir. Özellikle budanan dalın hava ile temas etmesi orkideniz için sakıncalı bir durumun meydana gelmesine sebep olabilir. Budanmış olan dalın bu kısmının mum damlatılarak, folyo sarılarak ya da tarçın dökülerek bir süre kapatılması gerekir. Hava ile temasının kesilmesi sonrasında bu dalın kenarından ya da bir köşesinden tekrar dal salımınım çiçeğiniz gerçekleştirecektir.

Orkide Bakımında Saksı Değişimi

Tüm saksı çiçeklerinde olduğu gibi orkide çiçeklerinde de büyük saksı seçimleri sıkıntı yaratıp bitkinin gelişinin durmasına ya da yavaşlamasına sebep olacaktır. Bitki saksı içinde kök gelişimine odaklanacağı için saksı dışındaki gelişimi de yavaşlar ya da tamamen durur. Bu sebep ile büyük saksıdan uzak durulması önerilir.

10

No Responses

Write a response