orkide-cicegi

Orkideyi Tekrar Canlandırmak Mümkün mü?

Orkide saksı çiçekleri muhteşem görselliği ile dikkat çeken özel bitkilerdir. Sevdiklerinize tercih edebileceğiniz orkide aranjmanlarının seçimini yaparken de dikkatli bir tercih yaparak sağlıklı bitki alımına önem vermeniz önerilir. İster sevdikleriniz için ister kendiniz için satın alın tüm orkideler sevdikleri ortam içinde size güzelliklerini sunacak olan özel çiçeklerdir.

orkide-cicegi

Orkide bakımı ile ilgili birçok kişi zor olduğunu söyleyerek bir yanılgıya düşer. Orkideler bakımı kolay olan bitkilerdir. Fakat bazı isteklerinin giderilmesini isterler. Sulanması ve ideal güneşi alması ise orkide için oldukça önem taşır. Bu sebep ile bu detaylara dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Orkidenin isteklerinin yerine getirilmemesi durumunda zaman içinde çiçek süner ve ölmeye başlar. Bu durumda topraktan çıkararak çürümüş ya da kurumuş olan köklerin temizlenerek tekrar ekimin yapılması önerilir. Aynı zamanda hastalık durumunda da bitkinin yaşamasına devam etmesi için gerekli olan önlemin ya da tedavinin yapılması gerekir. Bu durumda olan orkidelerin tekrar canlandırılması mümkün olur.

Ne Zaman Orkide Kurtarılamaz?

Orkide çiçeğinin kökleri tüm bitkilerde olduğu gibi en önemli olan yeridir. Burada köklerin tamamının çürümesi ya da kuruması durumunda orkidenin canlanması mümkün olmaz. Bu sebep ile orkide çiçeğinde yaşanan sıkıntı sonrasında köklerini topraktan çıkararak bakmanız gerekir. Kurumuş ya da çürüyen kökler var ise budanarak yeni orkide toprağına ekilmesi çözüm olacaktır.

23

No Responses

Write a response