Orkideyi Tohumdan Yetiştirmek Mümkün mü?

Orkideyi Tohumdan Yetiştirmek Mümkün mü?

Orkide çiçekleri son derece hoş görsele sahip olan çiçeklerdir. Uzun süre çiçeğini muhafaza edebilen orkideler aynı zamanda narin ve zarif olan yapıları ile dikkat çeker. Orkideler dünya üzerinde binlerce farklı türe sahip olmak ile beraber ülkemizde de bulunan türleri vardır. Fakat ev ve iş yerlerimizde yer alan orkidelerden son derece farklıdır. Şekilleri ve görselleri açısından farklı özellikleri sunan bu orkide türleri ev ortamında bakıma uygun değildir.

Ev ve iş yerlerinde bakılan orkide çiçekleri ise sera ortamında yetiştirirken özle çiçeklerdir. Kolay bakıma sahip olması ve son derece hoş olan görseli ile dikkat çeken bu çiçekler tohumdan yetiştiriliyor. Tohumdan yetiştirilen orkide çiçeklerinin tohumları oldukça küçüktür. Bu tohumların çatlatılması ve yeşertilmesi işleminde ise laboratuvar ortamları tercih edilir.

Laboratuvar ortamında çatlatılan ve yeşertilen orkide çiçekleri sonrasında saksılara konularak gelişimleri desteklenir.

Evde Tohumdan Yetiştirme Yapılabilir mi?

Evlerimizde orkide çiçeğinin tohumdan yetiştirilmesi son derece zordur. Bu işlem için öncelikle oldukça küçük olan orkide tohumları için ideal ısı ve nemin elde edilmesi ve sonrasında gelişim için gerekli olan ısı dengesinin de sağlanması gerekir. Elbette bu detayları sunacak olan bir ev düzeniniz var ise orkide çiçeğini tohumdan itibaren sizde evinizde ya da iş yerinizde yetiştirebilirsiniz. Böylelikle birden çok orkideye de sahip olmanın avantajını elde edebilirsiniz.

69

No Responses

Write a response