Yaygın Görülen Orkide Hastalıkları

Yaygın Görülen Orkide Hastalıkları

Uzun gövdeleri ve estetik bir görünüm sergileyen çiçekleri ile herkesin beğenisini kazanan orkideler pek çok bitkiye nazaran daha dayanıklı gibi görünüyor. Oysa bu çiçekler hastalıklara karşı oldukça dayanıksızdır. Bakımının ihmal edilmesi ya da budama gibi işlemler sırasında hijyene dikkat edilmemesi durumunda orkideler kolaylıkla hastalanabilir. Hatta online orkide siparişi ile temin ettiğiniz çiçekleri dahi kaybedebilirsiniz.

Orkidelerde Mantar Hastalığı

Orkidelerde en sık görülen hastalıkların başında mantar geliyor. Mantara neden olan en önemli etmen ise bulutlu ve yağışlı havalarda sulama yapılmasıdır. Yeterli hava sirkülasyonu sağlamamak da orkidelerde mantar hastalığının ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Bu hastalığın bir diğer nedeni de saksı değişiminin ihmal edilmesidir. Mantara zamanında müdahale edilmezse kısa sürede yayılabilir.

Orkidelerde Bakteri Hastalığı

Orkideler bakterilere karşı da son derece dayanıksız olan bitkilerdir.  Yapraklarında sulu kabarcıklar görülmesi gibi çeşitli şekillerde bakterilerin olduğunu belli eden bu çiçeklerin özenle bakımının yapılması gerekir. Bakteri oluşmasının en yaygın nedeni ise hijyene dikkat edilmemesidir. Farklı bir bitkide kullanılan budama makasının orkidede kullanılması durumunda kolaylıkla bakteri meydana gelebilir.

Yeterli nem olan bir ortamda bulundurulması ve sulanmasına dikkat edilmesi durumunda orkideler aslında son derece uzun ömürlü çiçekler olabiliyor.  Sevdiklerinizi özel günlerde mutlu etmek için online orkide gönder diyerek Bu nadide bitkiye tüm yakınlarınızın da sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Son yıllarda bu çiçekler uygun fiyatları ile de ön plana çıkıyor.

20

No Responses

Write a response